Takto vypadá rok nadšeného včelaře, se kterým si Přerovský a hranický deník povídal o tom, jak by se lidé měli chovat k medu a jaké jsou největší fámy.

Jaké jsou největší pověry, co se týká medu?
Nedostatečná informovanost ze strany médií. Není pravda, že vzduchová bublina, která je ve sklenici mezi hladinou medu a víčkem, by měla co nejpomaleji téci vzhůru, když sklenici obrátíte. Často slýchávám, že čím pomaleji jde nahoru, tím je med kvalitnější. Nikdo ale už neřekne, že nejdůležitější věc, ke které byste měli přihlížet, je teplota okolního prostředí a teplota medu. Je logické, že čím je med teplejší, tím rychleji bude vzduch postupovat nahoru, a když bude chladné počasí, vzduchová bublina půjde pomaleji.

Podle čeho tedy poznám kvalitní med?
Jak má každý člověk svého zubaře či doktora, měl by mít i svého včelaře, kterému důvěřuje, a který mu přiblíží chov včel, vytáčení a stáčení medu do sklenic. Nejdůležitější je, aby každý včelař nabídl zákazníkovi svůj med v nové čisté sklenici, s novým víčkem a s etiketou. Navíc by měl být každý včelař schopný zodpovědět základní otázky zákazníků. Nejkvalitnější medy jsou pak jarní květové, posbírané z jarní květeny například ovocných stromů, řepky, lučních kvítí, vrb a podobně. Dále jsou medy lipové, lesní květové, medovicové nebo pohankové.

A co pastový nebo šlehaný med?
Tento med je z jarních nebo smíšených medů, který se v pastovacím zařízení mechanicky míchá a tím vznikne bílá nebo krémová pasta. Do takto upraveného medu není nic přidáno ani nic ubráno.

Na co je tedy dobrý med?
Posiluje obranyschopnost, imunitu a celkově zdraví. Vzhledem k tomu, že med obsahuje pyl z květů z vašeho okolí, vytváří si tělo obranu proti alergiím na pyl. Proto je velice důležité kupovat med od včelaře z vaší oblasti. Včely musí navštívit 5 miliónů květů, aby vzniklo jedno kilo medu. Teď už med nemáme, ale na konci května a začátkem června už bude.

Na co ho používáte?
Do všeho. Do kafe, do čaje, do cukroví. Propagujeme ho na trzích a přednáškách, kde necháváme ochutnávat med. Při prodeji medu by měl vždy být osobně včelař, který je schopen říct ke každému medu něco.

Jak uchovat veškeré dobré látky, minerály a vitaminy v medu? Neškodí mu krystalizace?
Krystalizace je přirozená vlastnost medu. Med je jediná surovina, která zkrystalizuje a může zase změnit zpět stav. Pokud chcete med rozpustit, tak nejlépe v teplé vodní lázni, kde udržíte prst, víc ne. Nebo v zimních měsících položit na radiátor a přikrýt ručníkem. To úplně stačí. Rozhodně ho neohřívat na více jak 40 až 45 stupňů. Už vůbec ne do mikrovlnné trouby, kde zničíte všechny jeho dobré vlastnosti.

Kdy jste se začal včelařství věnovat vy?
Je to asi dvanáct let, co s manželkou včelaříme. A šest let, co úspěšně funguje naše včelí farma ve Skaličce.

Co vás k tomuto koníčku vedlo?
Především láska k přírodě. Dostal jsem se k tomu úplně náhodou, když jsem jel na včelařskou přednášku. Bylo poslední místo volné v autobusu, já ho obsadil a jeli jsme na exkurzi na včelí farmu. Líbilo se mi to a zaujalo, tak jsem to zkusil.

Je hodně včelích nemocí?
Pokud se včelař o své včelstva dobře stará, tak by v tom neměl být problém, ale musíme být pořád ostražití. Proto dvakrát až třikrát ročně se podle veterinárních předpisů musí včelstva preventivně přelečovat. Nerad o včelích nemocech mluvím, protože to lidi vždy vystraší a navíc já jsem moc rád, že tady žádné nemoci nemáme.

Kolik obsahuje včelstvo včel?
Kolem 20 až 25 tisíc včel v zimě a přes sezonu padesát až šedesát tisíc a vždy jednu včelí matku. Přičemž jedno včelstvo je schopné vyprodukovat vosk, propolis a několik desítek kil medu. My udržujeme hranici na jedno včelstvo 35 kilo.

Na co jste za svou kariéru nejvíc pyšný? Co máte nejradši na své práci?
Asi chov včelích matek a zdravých a silných včelstev. To se nám zatím daří. Nejraději na své práci mám pobyt v přírodě, u včel a předávání zkušeností svým dětem.

Zdroj:
https://hranicky.denik.cz/zpravy_region/kazdy-by-mel-mit-sveho-vcelare-rika-nejvetsi-chovatel-vcel-na-prerovsku-20150417-8erl.html